L ile başlayan çiçek isimleri

L ile başlayan çiçek isimleri

L harfi ile başlayan çiçek isimleri nelerdir, L ile başlayan çiçekler hakkında kısa bilgiler haberimizde.

Doğa, orman, bitkiler ve çiçeklerden bahsedilince sizinde yüzünüzde gülümsemeler meydana geldiğini düşünüyoruz. Acaba bu gülümseyenlerden kaç kişi "L ile başlayan çiçek isimleri" hakkında bilgi sahibidir? Bu yazımızda hafızanızı tazelemek için "L harfi ile başlayan çiçekler" hakkında yazı hazırladık. "L ile başlayan çiçekler" hakkında bilgi sahibi olmadan önce çiçekler hakkında da kısa bir bilgi hazırladık. Detaylar haberimizde...

Çiçek Nedir?

Çiçek bitkilerde üremeyi sağlayan organları taşıyan yapı. Bir çiçek, 4 kısımdan oluşur.

Üreme organlarını dıştan sararak onları dış etkilerden korur. Doğrudan üremeye katılmadığı için 'verimsiz kısım' olarak da adlandırılır.

Dikotil bitkilerde çiçek örtüsü 2 kısımdan oluşur: Çanak yapraklar (sepal) ve taç yapraklar (petal). Tohumlu bitkilerin en önemli özelliği, çiçek denen üreme organıyla tohum meydana getirmeleridir. Eşeyli üremeye yarayan ve buna uygun şekilde değişikliğe uğramış yapraklar taşıyan sürgün veya sürgün kısımları çiçek adını alır. Bu kısım sınırlı büyüme gösterir ve çoğunlukla diğer sürgünlerden kesin olarak ayrılır. Döllenme ve ekseriya yavru bitkinin ilk gelişmesi burada olur.

L ile Başlayan Çiçek İsimleri

L ile başlayan çiçek isimlerinin listesini aşağıdan görebilirsiniz, ayrıca L harfi ile başlayan çiçekler hakkında kısa bilgileri yazımızın devamında.

  •     Lale
  •     Latin Çiçeğ
  •     Lavanta
  •     Leylak
  •     Lilyum
  •     Limon çiçeği
  •     Lobelya
  •     Lunaria
  •     Lotus çiçeği
  •     Lupinus

L harfi ile başlayan çiçekler hakkında kısa bilgiler

Lale: Zambakgiller familyasından Tulipa cinsini oluşturan güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilen, soğanlı, çok yıllık otsu bitki türlerinin ortak adı. Anavatanı Pamir, Hindukuş ve Tanrı dağlarıdır.

Latin çiçeği: Tropaeolum majus Tropaeolaceae familyasından, Bolivya'nın kuzeyinden Kolombiya'ya Andes kökenli bir çiçekli bitki türüdür. Disk şeklinde yaprakları ve parlak turuncu veya kırmızı çiçekleri ile kolayca yetiştirilen bir yıllık, ekili, muhtemelen melez kökenlidir. Nasturtium cinsi ile yakından ilgili değildir.

Lavandula angustifolia: Eskiden L. officinalis, Akdeniz'e özgü Lamiaceae familyasındaki çiçekli bir bitkidir.

Leylak: Zeytingiller familyasından, 20'ye yakın türü bulunan, bahçe ve parkların süslenmesinde çok kullanılan soğuklara oldukça dayanıklı ağaççıkların ortak adı. 3-4 metre boylanabilir.

Lilyum: Zambak, zambakgiller familyasının Lilium cinsinden genellikle soğan ile üreyen mevsimlik çiçekli bitkilerin adıdır. Zambakgiller familyasında bu cinse ait 110 civarında bitki türü vardır. Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır, bazı soğanlı türleri de insanlar tarafından yenilebilir.

Lobelia: 415 tür içeren çiçekli bitkilerin bir cinsidir, dünyanın tropik ila sıcak ılıman bölgelerinde, daha serin ılıman bölgelere uzanan birkaç tür olan bir alt kozmopolit dağılımı vardır. Genellikle lobeliler olarak bilinirler.

Lunaria: Avrupa'dan Doğu Sibirya'ya kadar olan bölgede doğal olarak yetişir. 3 önemli türü vardır: L. rediviva, L. annua. var. alba, Munstead purple Dekoratif, oval, gümüş renginde ve yarı saydam tohum kapsülleri kuru çiçek aranjmanlarında kullanılır.

Lotus çiçeği: Nelumbo cinsinden yağmur ormanlarında yaşayan bitki türlerine verilen ad. Yaprak yapısı üzerindeki nano sivrilikler yapışmayı önler. Su gibi kapiler çekim tutunması olan maddelerde bile statik iticilik özelliğini korurlar.

Lupinus: Acı bakla, baklagiller familyasından, 200 kadar türü içeren bitki cinsi. 3000 yıl önce bazı türlerinin tarımına başlanmıştır. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir, 30–120 cm'e kadar boylanabilir. Yabanıl türlerin çoğu Akdeniz çevresinde ve Kuzey Amerika'da yetişir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.