Tirebolu Eymür Köyü

Tirebolu Eymür Köyü

Eymür Köyü haberleri, Tirebolu Eymür köyü güncel son dakika gelişmeleri, Eymür köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Giresun Köyleri Arasında yer alan Eymür köyünde vefat edenler, Eymür köyün eski adı haberimizde.

Tirebolu Eymür  Köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Eymür  Köyü son dakika gelişmeleri, Eymür  Köyü ne özgü yemekler, Tirebolu Eymür  Köyü nün tarihi, Eymür  Köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Eymür  Köyü ne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Eymür  Köyü, Giresun ilinin Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz karadeniz bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Eymür Köyü Resimleri ve Eymür Köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Tirebolu Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Karadeniz yöresine özgü haber kanalı var mı? Tirebolu Giresun Arası Kaç Km? Tirebolu Hava Durumu? Giresun Köyleri ve Tirebolu Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Giresunlı iseniz Giresun Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Giresunlı Ünlüler arasında Tirebolu Eymür  Köyü  Köyünde doğan biri var mı? Tirebolu Doğumlu Ünlüler Kimler?

Eymür , Giresun ilinin Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Eymür ismi Oğuz Han'ın oğullarından üçoklardan Dağhan'ın oğlu Eymür'den gelmektedir. Bir rivayete göre Eymür Türkleri ve Çepniler Doğu Karadeniz Bölgesi'ne Rum Pontus İmparatorluğu'nu içten çökertmek için getirilmişlerdir. 

Tirebolu’luAlpaslan “Trabzon Eli Laz mı?”Türk mü?” adı eserinin” Trabzon Tigresindeki Türkler Nice Türedi” adlı bölümünde Şakir Şevketin Trabzon tarihinden şu bilgileri aktarıyor: 

İkinci Mehmed Han Trabzon havalisini ülkesine kattıktan sonra ovadan yüz bin Çepni Türk'ü geldi. Trabzon havalisine yerleşti. Çepniler'in titizliği yerleştiği yerde kavga, gürültü doğurdu. Bu kavgalar üzerine o adamlardan birçoğu dikiş tutturamadı! Kaçtı. Santa, Korum, Maçka çevresinde bulunanlar ile şurada burada göze çarpanlar yerli yerinde kaldı. Yerlerinin sarplığı işlerine yaradı. Trabzon kentinde Akkoyunlu Beyi Uzun Hasan'ın yardımıyla yerleşmiş Türkler dahi var idi. İşte bu havalinin ilk Müslümanları. Bu yerlere Çepniler'den başka birçok Türk aşiretleri de gelmiştir. Bunlar: kurdukları köye, oturdukları yere aşiretlerinin adını takmıştır. Tirebolu'da Çeğel, Eymür, Üregir, Şadı köyleri o yerlerde yerleşmiş Çiğil, Eymür, Üreğir, Şadı Türkleri'nden başka kişiler değildir. Bu Anadolu'nun her yanında göze çarpar. 

Giresun iline 70 km, Tirebolu ilçesine 25 km uzaklıktadır.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak doktor yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.