Posof Alabalık Köyü

Posof Alabalık Köyü

Alabalık Köyü haberleri, Posof Alabalık Köy köyü güncel son dakika gelişmeleri, Alabalık köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Ardahan Köyleri Arasında yer alan Alabalık Köyünde vefat edenler köyün eski adı ve dahası haberimizde.

Posof Alabalık köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Alabalık köyü son dakika gelişmeleri, Alabalık köyüne özgü yemekler, Posof Alabalık köyünün tarihi, Alabalık köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Alabalık köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Alabalık , Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Doğu Anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Alabalık  Köyü Resimleri ve Alabalık  köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Posof Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Doğu Anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Posof Ardahan Arası Kaç Km? Posof Hava Durumu? Ardahan Köyleri ve Posof Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Ardahanlı iseniz Ardahan Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Ardahanlı Ünlüler arasında Çıldır Alabalık  Köyünde doğan biri var mı? Posof Doğumlu Ünlüler Kimler?

Alabalık , Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür. 

Bu köye ilk önce ,yaklaşık 1700'lü yıllarda Ahıska ilinin Batanizeoğulları denilen sülalesi, şimdiki adıyla; batlizemminin çayırlarını, yayla olarak kullanırlarmiş. (bego lakaplı) süleyman ismindeki kardeşlerden biri kalarak, Eski Sayho köyünde evler yapmış.(kahriman ve sait isminde iki oğlu olmuş). bu iki kadeş; karogil ve saitgil sülalesi diye iki ayrı sülela olarak temsil etmişlerdir. Şimdiki köye ilk yerleşen aile ise Ahıska'dan gelen Demircigil sülalesidir. Bunlar bu köye yerleşince (bego lakaplı) süleyman da"Eski Sayho"'dan buraya gelerek yerleşmiş. Daha sonra da ;

gajgil, kaşhagil

habogil,

üşergil, Ahıska, Artvin'in Ardanuç ilçesi ve Posof' bağlı Aşıkzülali (Suskap) köyünden gelen sülaleler bu köyü oluşturmuşlardır.
Eski adı Sayho olan köyün, Kıpçak Türkçesi olabilir, "Ördekli Köy" anlamına geldiği söylenmektedir.
Yeni adı olan Alabalık ismi, köyün batısındaki gölde bol miktarda alabalık oluşundan gelmektedir. Ardahan iline 96 km, Posof ilçesine 24 km uzaklıktadır. Köy Arsiyan Dağı'nın Doğu yamaçlarının eteğinde kurulmuştur. Rakım'ı 1700 m dolayındadır. Şavşat İlçesi, Kolköy, Kaleönü Köyü ve Baykent Köyleri ile batısında artvin ili şavşat ilçesi ile komşudur. Ekeneklerin bittiği Batı yönünde Çayırlar ve Meralar başlar. Köyün batısında Yaylaları vardır. Aynı mevkide geniş yapraklı ağaç türlerinden oluşan Koruları ve kayın ağaçları vardır. ayrıca köyün alt kısmında yaban findık ağaçları bulunmaktadır.Yine köyün batısında, çok sayıda kaynak su ile beslenen orta büyüklükteki gölde bol miktarda alabalık bulunmaktadır. kçy ismini bu gölden almaktadır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


 

Posof Alabalık Köyü Resimleri

Posof Alabalık Köyü Resimleri

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.