Posof Balgöze Köyü

Posof Balgöze Köyü

Balgöze Köyü haberleri, Posof Balgöze Köy köyü güncel son dakika gelişmeleri, Balgöze köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Ardahan Köyleri Arasında yer alan Balgöze Köyünde vefat edenler köyün eski adı ve dahası haberimizde.

Posof Balgöze köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Balgöze köyü son dakika gelişmeleri, Balgöze köyüne özgü yemekler, Posof Balgöze köyünün tarihi, Balgöze köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Balgöze köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Balgöze , Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Doğu Anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Balgöze  Köyü Resimleri ve Balgöze  köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Posof Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Doğu Anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Posof Ardahan Arası Kaç Km? Posof Hava Durumu? Ardahan Köyleri ve Posof Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Ardahanlı iseniz Ardahan Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Ardahanlı Ünlüler arasında Çıldır Balgöze  Köyünde doğan biri var mı? Posof Doğumlu Ünlüler Kimler?

Balgöze , Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür. 

Tahminen 1800/1850'li yıllarda gelen aileler, Kars/Kağızman'dan önce Yurtbekler Köyü’ne sonra da bu bölgeye yerleşerek köyü kurmuşlardır. Köyü oluşturan sülale sayısı 3'tür. Bunların 2'si Kars/Kağızman'dan, diğer biri de Gürcistan'ın Ahıska ili Nohrep köyünden gelerek köyü oluşturmuşlardır.

Köyün adı hakkında iki rivayet vardır:

Bir rivayete göre köyün yakınlarındaki harebelerin sahibi olan adam önceden Çıldır’da yaşarmış. Çıldır halkı arasında hasımlık doğunca, Altaş-Ur Begi'ne giderek yardım istemiş.Ur Begi’de "Sana bir yer göstereyim git orayı "yeni bir Çıldır et (yeni Çıldır kur)" demiş. O adam da gitmiş, o arada şimdiki ailelerin dedeleri gelmiş, buraya yerleşmiş. Köyün adı da günümüze kadar "Çıldıret" olarak kalmış.

Diğer bir rivayete göre ise; köyde bol miktarda balarısı yetiştirildiği için bu köye "Balgöze" adı verilmiştir.Ardahan iline 102, Posof ilçesine 21 km uzaklıktadır. İlçe Merkezinin, güneydoğusunda bulunan köy Damal ilçesi, Süngülü, Derindere ve Sütoluk köyleri ile komşudur. Ilgar Dağı ile Başyurt arasında uzanan yükseltilerden, Uzunyurt denilen düzlük yaylanın, doğu yamacının Başyurt Deresi ile birleştiği dar bir vadide kurulmuştur. Köyün kuzeydoğusunda yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlık alanı vardır. Köyün iklim ve coğrafik özellikleri hayvancılığa ve arıcılığa çok uygundur.

Köyde yöresel yemek olarak khinkal meşhurdur.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım, arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır. Alabalık da yetişmektedir.

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesive vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Posof Balgöze Köyü Resimleri

Posof Balgöze Köyü Resimleri

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum