Posof Çakırkoç Köyü

Posof Çakırkoç Köyü

Çakırkoç Köyü haberleri, Posof Çakırkoç Köy köyü güncel son dakika gelişmeleri, Çakırkoç köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Ardahan Köyleri Arasında yer alan Çakırkoç Köyünde vefat edenler köyün eski adı ve dahası haberimizde.

Posof Çakırkoç köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Çakırkoç köyü son dakika gelişmeleri, Çakırkoç köyüne özgü yemekler, Posof Çakırkoç köyünün tarihi, Çakırkoç köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Çakırkoç köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Çakırkoç , Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Doğu Anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Çakırkoç  Köyü Resimleri ve Çakırkoç  köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Posof Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Doğu Anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Posof Ardahan Arası Kaç Km? Posof Hava Durumu? Ardahan Köyleri ve Posof Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Ardahanlı iseniz Ardahan Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Ardahanlı Ünlüler arasında Çıldır Çakırkoç  Köyünde doğan biri var mı? Posof Doğumlu Ünlüler Kimler?

Çakırkoç , Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.  

Çevredeki tarihi kale, kilise ve mezarlara bakılırsa, köyün eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Aslında bugünkü köy çok eski bir yerleşim yeri değildir. Kalıntılar kalenin askeri ihtiyaçları için düzenlenmiştir asıl yerleşim damala köyüdür. Buda damalada bulunan hamam attavlası eski ev harabelerinden anlaşılmaktadır. Yeni neslin buraya nasıl ve neden geldikleri hakkında bir bilgi yoktur. Bilinen şudur ki tahminen 1750'li yıllarda Gürcistan'ın Ahıska şehrinden gelenler tarafından kurulmuştur. Köy 1878'ten,1921'e kadar Rus ve Gürcü işgalinde kalmıştır. Bu tarihler arasında köyde bulunan pek çok sülale Osmanlı topraklarına, özellikle Kahramanmaraş'a göç etmiştir.
Eski adı Mere; Köyün yanındaki sırtta bulunan Mere Kalesinden geldiği kesindir.
Yeni adı Çakırkoç ise; Köyde iyi koyun yetiştirildiği için köye bu ad verilmiştir. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Ardahan iline 84 km, Posof ilçesine 8 km uzaklıktadır. Posof Çayı'nın güney yamaçlarında bir sırtta kuruludur. Doğusunda küçük bir dere akar. Köy ve arazisi, doğuya meyilli düzlüktedir. Ilgar Dağı'nın kuzey yamacında bir de yaylaları vardır. Posof Çayı'na bakan yamaçları, karışık ağaçlardan oluşan küçücük bir koru gibidir. Köye sınır komşuları ise İlçe Merkezi, Asmakonak ve Kırköy'dür.
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


 

Posof Çakırkoç Köyü Resimleri

Posof Çakırkoç Köyü Resimleri

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.