Posof Kopuzlu Köyü

Posof Kopuzlu Köyü

Kopuzlu Köyü haberleri, Posof Kopuzlu Köy köyü güncel son dakika gelişmeleri, Kopuzlu köyü ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler, Ardahan Köyleri Arasında yer alan Kopuzlu Köyünde vefat edenler köyün eski adı ve dahası haberimizde.

Posof Kopuzlu köyü düğünleri, gelenek ve görenekleri, düğün videoları, Kopuzlu köyü son dakika gelişmeleri, Kopuzlu köyüne özgü yemekler, Posof Kopuzlu köyünün tarihi, Kopuzlu köyü nerede, hangi il ve ilçeye bağlı, Kopuzlu köyüne ait haberler, son dakika gelişmeleri, tüm resim ve videoları bu haberimizde.

Kopuzlu , Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür. Yolunuz Doğu Anadolu bölgesine düşer ve bu köyün yakınlarından geçiyorsanız Kopuzlu  Köyü Resimleri ve Kopuzlu  köyü videoları sizin de ilginizi çekebilir.

Posof Haber ile ilgili web sitesi ve uygulamalar hangileridir. Doğu Anadolu yöresine özgü haber kanalı var mı? Posof Ardahan Arası Kaç Km? Posof Hava Durumu? Ardahan Köyleri ve Posof Köyleri ni merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

İnternetten araştırma yapıyor memleketinizdeki ünlü sanatçı ve futbolcular kimler diye merak ediyorsanız ve Ardahanlı iseniz Ardahan Doğumlu Ünlüler  e göz atmak yararınıza olacaktır. Ardahanlı Ünlüler arasında Çıldır Kopuzlu  Köyünde doğan biri var mı? Posof Doğumlu Ünlüler Kimler?

Kopuzlu , Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür. 

Geçmiştede yerleşim yeri olarak kullanılıp terkedilmiştir. Bugünkü köyü oluşturan aileler 200 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu köye ilk gelen ailelerin buradaki çam ağaçlarını keserek ev yaptıkları söylenir. Köye ilk gelen ailelerden "Keleşoğlu Kahriman" Acara’dan gelmiş ve 1828 Osmanlı-Rus Savaşı'nda şehit olmuştur. Şu an köyü oluşturan sülalelerin diğerleri ise Ahıska ve Acara'dan gelerek köyü oluşturmuşlardır ama köyde bilinen bir başka 2 sülale ise 93 Harbi'nde Bursa'ya göçmüştür. Göçenlerden biri Bursa ili Kestel ilçesi Burhaniye köyüne, biri de Yıldırım ilçesine göçerek Teleferik Semti ve Zeyniler (Beşevler) Köyünü kurmuşlardır.
Eski adı Çorçovan olan köyün adının ne anlama geldiği bilinmemektedir.
Yeni adı "Kopuzlu" adının verilme sebebi ise; köy meralarında kopuz dikeni denen ot türünün fazla olması nedeniyle verilmiştir.
Köy halkı köken olarak Kıpçak / Kuman Türkü'dür. Geleneklerine son derece bağlı olan köy halkı; düğün, cenaze, sünnet töreni, kız isteme, nişan ve çeşitli eğlenceler geleneklere bağlı kalınarak yapılır. Akrabalık bağları oldukça güçlüdür. Yayla geleneği son yıllarda, köyün nüfusunun azalması nedeni ile yaylalara çıkılmamaktadır. Köyde yapılan başlıca yöresel yemek ise khinkal (Etli Mantı)'dır.
Ardahan iline 94 km. Posof ilçesine 13 km. uzaklıktadır. Hıhat Dağı ve Prasnavu Çayırlıklarının güneye uzanan yamacının, Günbatan Çayı ile kavuştuğu etekteki küçük bir düzlükte kurulmuştur. Yabani meyve ağaçları ile kaplı bir bahçe görünümündedir. Köyün doğu ve güneyinde çay akmaktadır. Köy: Gürarmut, Demirdöven, Yurtbaşı ve Yolağzı köyleri ile sınırdır. Urama Yaylası'nda yaylası vardır. Kayalık Mevkinde kahverengi toprak boya bulunur. Negütlü Mevkiin de Banarkhev (Günbatan) Çayı yatağında kömür zuhuru vardır ayrıca yayla mevkinde, köyde ve Kıldicala Mevkinde tuzlu su bulunur.
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


 

Posof Kopuzlu Köyü Resimleri

Posof Kopuzlu Köyü Resimleri

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.