Akçaabat Karaçayır Köyü Videosu

Trabzon Akçaabat Karaçayır Köyü Videosu sitemizde yerini almıştır. Karaçayır Köyü, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin eski ismi Zenita'dır.

Karaçayır Köyü, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin eski ismi Zenita'dır.

Mahallenin en meşhur yemeği saranbuladır, ayrıca tomara tavası, pazı kavurması ve lahana hulyası en cok yapılan yemekleridir. Lahana yemeği ve sarma köyün beğenilen damak tatlarındandır.

Köy düğünlerinde kadın ve erkek horonları oynanır. Köy düğünü adetlerinden olan kına geceleri,damat tıraşı gibi adetler hala yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Mahallenin yayla şenlikleri geleneksel olarak Temmuz ayının 20'sinde (orağın 7'si) Hıdırnebi Yaylasında kutlanır. Yayla şenliklerinin yöresel adı "dernek"dir. Şenliklerde horonlar oynanır, pazarlar kurulur alışverişler yapılır. Uzun yıllardan beri süren bu gelenek hala yaşatılmaya devam etmektedir.

Trabzon iline 28 km, Akçaabat ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Köy dağlık bir arazi üzerinde,dağın yamacına kurulmuştur ve köye ait düz alan bulmak zordur. Bu nedenle makineli tarım gelişmemiştir. Mahallenin en önemli tarımsal gelir kaynağı fındıkçılıktır.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları köyün yüksek kesimlerinde kar görülürken alt kesimlere inildikçe kar yerini yağmura bırakmaktadır. Yükselti ve denize uzaklık nedeniyle kışları genelde kar yağışlıdır. Köy nüfusu mahalledeki imkansızlıklardan dolayı yıldan yıla sürekli azalmaktadır. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yolun yarısı asfalt olup köyün içindeki yollar topraktır.Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

TRABZON'UN KAÇ KÖYÜ VARDIR ?

TRABZON HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

AKÇAABAT VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

TRABZON İLİNDE DOĞAN ÜNLÜLER İÇİN TIKLAYINIZ

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar