Akçaabat Sarıca Köyü Videosu

Trabzon Akçaabat Sarıca Köyü Videosu sitemizde yerini almıştır. Sarıca, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir mahalledir. Trabzon iline 38 km, Akçaabat ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Sarıca, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir mahalledir. Trabzon iline 38 km, Akçaabat ilçesine 25 km uzaklıktadır. Çarşıbaşına 7 km uzaklıktadır. Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köy yerleşim yerleri mahalle mahalle olarak ayrılmıştır. Bu mahalleler Kuzey , Güney , Mazera mahalleleri olarak üçe ayrılır.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyün yüksek bir yerinde bulunan kilise papazının sarışın olması nedeniyle mahallesimüzün adını ondan aldığı söleniyor,mahallesin asıl adı Sari mahallesidür.1962 de mahallesin adı Sarıca mahallesi olarak değiştirilmiştir.Halen komşu köyler tarafından Sarı mahallesi olarak bilinmektedir.Kilisenin yıkılış tarihi 1960 gibidir.Kilisenin bulunduğu tepede 1,5 metrelik diktörtgen taşların kalıntı olarak durması,bu taşlardan etrafında başka olmaması,o taşların altında ruhban okulu olduğu söyleniyor ve cok kişinin buraya altın aramaya geldiği çoğu yerlerin kazıldığı biliniyor.Ruhban okulunun kapısı halen bulunamadı.Bulunması için büyük bir kazı gerekmektedir. 

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilizedir elektrik ve sabit telefon vardır

TRABZON'UN KAÇ KÖYÜ VARDIR ?

TRABZON HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KÖY RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

TRABZON İLİNDE DOĞAN ÜNLÜLER İÇİN TIKLAYINIZ

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar